Connect with us

Kultúra

Kapela Yearsbelow si výročie vojny pripomínajú emotívnym singlom Eastern Voices

Košická kapela Yearsbelow prichádza s ich najpopovejšou skladbou, no i s najsilnejším motívom, ktorý zanecháva stopy v každej ľudskej bytosti. Skladba Eastern Voices svojím názvom prezrádza, že ide o „hlasy z východu“, hlasy útrap, ťažkých strát, smrti, ale aj boja, odhodlania a nádeje.

„Text skladby je pre nás veľmi silný a príznačný, pretože bol napísaný presne 24. februára roku 2022, keď sa zmenil svet. Aspoň v našich očiach vzhľadom na to, kde žijeme,“ hovorí spevák Peter Tešliar, ktorý napísal text deň po začatí vojenskej agresie Ruska na území Ukrajiny a ďalej pokračuje: „Absolútne zbytočnej, bezprecedentnej a barbarskej vojny, kde zomierajú nevinní a tí vinní sa schovávajú v Kremli. Tak či tak, pri písaní textu som sa snažil vcítiť, i keď sa to úplne nedá, do človeka, ktorý sa prebudí zo spánku, pozrie sa von oknom a vidí explózie, ktoré ničia jeho domovinu. Aké je to smutné, že jeden deň človek žije normálny život a na druhý deň bojuje o holý život i životy svojej rodiny.“

Od vplyvov punk-rocku, na ktorom členovia kapely vyrastali, sa ich alternatívny melodický rock posunul k tanečným popovejším rytmom. Okrem syntetizátorov sa v ich tvorbe po prvýkrát objaví ako hlavný motív klavír, ktorý skladbe Eastern Voices pridáva na melanchólii a dopĺňa tak atmosféru textu. Kontrast veselej hudby a melancholického či až priam tragického textu v Yearsbelow nie je novinkou. „Naše texty vždy zrkadlili naše aktuálne vnútorné rozpoloženie a názory a v tomto prípade to byť inak ani nemohlo, nakoľko odkedy začala vojna, je náročné o tom nehovoriť a nemyslieť na to,“ dodáva Peter Tešliar.

Nahrávanie skladby prebiehalo v štúdiu The Parentals Studio u ich dlhoročného priateľa Mira Felbera v Košiciach. „Miro chcel vyskúšať, vymeniť naše pôvodné slohy s pôvodným refrénom, a tak sme dospeli do podoby, v akej ju môžete počuť dnes. Spočiatku sme boli šokovaní, čo spôsobila táto radikálna zmena, avšak máme radi experimenty a pokiaľ to funguje, tak sme otvorení skoro všetkému,“ s úsmevom prezrádza spevák. Okrem producentskej vlohy členov kapely prispel aj Miro Felber a Ján Terpák, ktorí sa postarali aj o mix a master.

Silný motív skladby mal so sebou priniesť aj symbolický animovaný vizuál z umeleckej tvorby Lani Lia, talentovanej dizajnérky a ilustrátorky z Kyjeva, ktorá do Košíc ušla pred vojnou. „Lani pracovala na klipe tri mesiace, no tesne pred jeho dokončením jej ukradli vo vlaku batoh s externým diskom, kde sa klip nachádzal a tu náš plán stroskotal,“ ozrejmuje Peter Tešliar.

Z pôvodného zobrazenia videoklipu, ktorý mal rozpovedať príbeh mladého páru, ktorý očakáva potomstvo, no príde vojna a ich cesty sa na čas rozdelia, sa v závere muž dozvedá, že dieťa je už na svete a pár spoločne zdieľa radosť, ktorá prekrýva všetko zlé, čo sa aktuálne deje. Tento krátky príbeh mal poukázať na to, že aj v tých najtemnejších časoch sa rodí dobro, ktoré dokáže zatieniť a poraziť všetko zlé a dať životu nový zmysel, aj keď len na malý moment.

Nakoniec sa kapela musela vynájsť a použiť len natočené zábery kapely, ktoré mali dopĺňať príbeh. „Prišli sme s nápadom striedať viacero záberov na jednej snímke a s výsledkom sme veľmi spokojní. Čiernobiely klip sme si vybrali zámerne, a to preto, lebo skladba textovo opisuje situáciu, ktorá nikdy nemala nastať a priniesla so sebou neopísateľnú tragédiu, ktorá nám všetkým zmenila životy a poznačila nás,“ objasňuje Peter Tešliar, tešiac sa z nahrávania v jedinečných priestoroch Kasární/Kulturparku v Košiciach pod taktovkou Martina Juruša a Patrika Labanta.

„Natáčanie bolo skvelé. S chalanmi z produkcie sme si hneď sadli a bolo zjavné, že máme radi rovnaký humor. Zaujímavé boli naše pokusy skladbu zahrať v trikrát rýchlejšom tempe kvôli slow motion záberom v závere, čo dopadlo tak, že sme viac plakali od smiechu ako natáčali,“ uzatvára spevák príjemným zážitkom z nakrúcania.

Click to comment

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Taylor Swift sent a powerful message to people who underestimate young voters

Politics

Vyhraj Playko!

Entertainment

Drake, Ed Sheeran and Eminem Are Spotify’s Biggest Artists Ever

Entertainment

James Murdoch seen as favorite to replace Musk as Tesla chair

Politics

Connect