Connect with us

Festivaly

SHARPE zverejnil ďalších interpretov

Vábny severský folk, rozmanité variácie popu a indie s elektronikou, poctivý rap z východu Slovenska či pozoruhodné audio-vizuálne kompozície. Festival SHARPE zverejnil ďalších 5 domácich a 7 zahraničných interpretov. Do line-upu hudobného festivalu a konferencie SHARPE pribudlo spolu 12 pútavých hudobných vystúpení, ktoré umelci predstavia 20.-22. 4. 2023 v Novej Cvernovke v Bratislave.

V utorkovom vysielaní relácie Popo_FM zverejnili organizátori festivalu a konferencie SHARPE ďalších umelcov z tohtoročného line-upu. Medzi prvými menami tretej vlny predstavovania umelcov je hudobníčka Marí. Pochádza z ostrovu Mors v Dánsku a jej tvorba oplýva akustickými, folk-rockovými melódiami. Skladby Marí pôsobia nadčasovo aj vďaka hudobnej a lyrickej kombinácii protikladov reflexie a melanchólie, pokojnej hravosti a pochmúrnosti. V tvorbe sa zamýšľa nad témami zlomeného srdca, ľudskej zraniteľnosti a krehkosti mysle. Tematicky na povrchu nezostáva ani duo Lake Jons z Fínska. Kapelu tvoria Jooel Jons a Mikko Pennanen, pôvodne vyštudovaní jazzoví bubeníci, komponujúci rytmické piesne na pomedzí folkovej a indie alternatívy, plné chytľavých háčikov, gitarových melódií a trojitých harmónií. Elegantnú kombináciu akustiky s elektronikou v pope a indie predvedie muzikant a cestovateľ Ariel Tintar. Ariel má kultúrny pôvod vo Francúzsku a Karibiku, spieva po francúzsky aj kreolsky. Jeho hudba znie poeticky a vášnivo, rozpráva príbehy priateľov z ciest, no aj odsudzuje rasizmus a klamstvá minulosti. Hlbokým pocitom sa v tvorbe venuje aj rakúsky skladateľ Greyshadow. Gitarový základ prepletaný syntetizátorovými sekciami s nádychom 80. rokov, sprevádzaný veršami o vrodených strachoch, opustenosti a následnej nádeji, pričom autor hľadá súvislosti týchto aspektov a vytvára tak príťažlivý hudobný počin.

Z geograficky bližšej oblasti Balkánu pochádza slovinská umelkyňa Zevin, ktorá sa na SHARPE festivale predvedie s jej žánrovo rozmanitou a scénograficky prepracovanou show. Hudba Zevin sa neviaže na jeden špecifický smer, ale kombinuje v sebe variáciu žánrov od house až po trap a experimentálny pop. V roku 2023 ju možno počuť v skladbe VPN, ktorú nahrali spolu s českým umelcom Toyota Vangelis, ktorý sa tiež predstaví na festivale s jeho novým albumom „Výklopný světlomety“. V tvorbe plynule zlučuje elektronické a akustické zvuky s českými textami o metaforách lásky a intímnom poňatí tém veľkých dát či klimatickej krízy. Živé vystúpenie bude obohatené o umelcov hosťujúcich na albume, menovite už spomínaná Zevin, Tokyo Drift a ďalší. Zaujímavým vystúpením bude aj koncert írskej textárky a producentky Æ Mak, ktorá svojim snovým art-pop očarila napríklad aj Kevina Cole-a z rádia KEXP, pre ktoré odohrala živý set na festivale Icelandic Airways.

Zoznam talentovaných hudobníčok dopĺňa speváčka Laura Weng, tvoriaca v slovenčine a angličtine, s popovými piesňami plnými prepracovaných aranžmánov a moderným zvukovým konceptom, ktorý je počuť na jej novom albume “AURA”. So špeciálnym projektom Alapastel vystúpi hudobník a skladateľ Lukáš Bulko, ktorý kombinuje zvuky ambientu a klasickej hudby s elektronikou. Jeho hudba plynule prechádza do istého „liečivého rituálu“, zvukového ceremoniálu, ktorý bude na husliach sprevádzať Ján Kružliak ml. Žánrovo sa slovenské zastúpenie rozšíri aj o slovenský rap s punkovým nádychom, ktorý prinesie Dušan Vlk.

Medzi novými potvrdenými menami zo Slovenska sú aj multimediálne audio-vizuálne projekty. XCES je modulárna post-industriálna kapela/umelecký kolektív prinášajúci audiovizuálny zážitok post-žánrovej doby, textami generovanými modelom GPT-2 a spievanými spevákom po boku s jeho hlasovým asistentom/digitálnym klonom Siri. Ich set je doplnený o kinetickú sci-fi inštaláciu tvorenú duom Ausgang Tech a AI a hostí v improvizačných slotoch. Multitalnetovaný vizuálny umelec, autor video mappingov a scénickej hudby, Boris Vitázek predvedie svoj debutový album Amalgam, na ktorom sa zameriaval na tenkú hranicu medzi tým umelo vytvoreným a prírodným a jej búranie.

Súčasťou festivalu je aj konferencia so svetovými profesionálmi z rôznorodých zákutí hudobného prostredia. Medzi doposiaľ oznámenými panelistami je mimo iné aj Vlado Meller, pôvodom slovenský emigrant v USA, zakladateľ niekoľkých dobročinných festivalov po celom svete a hudobný producent, ktorý počas svojej kariéry spolupracoval aj s

sharpe.sk

Spotify playlist Sharpe 2023

Youtube playlist SHARPE 2023

FB Event festival

FB Event konferencia

Click to comment

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Taylor Swift sent a powerful message to people who underestimate young voters

Politics

Vyhraj Playko!

Entertainment

Drake, Ed Sheeran and Eminem Are Spotify’s Biggest Artists Ever

Entertainment

James Murdoch seen as favorite to replace Musk as Tesla chair

Politics

Connect